Co je aquaponie?

 

Aquaponie spojuje pradávné přírodní principy s poznatky moderního světa. 

Jedná se o symbiózu chovu ryb s pěstováním rostlin v jednom recirkulačním systému. Rostliny čistí vodu pro ryby, a ty jim na oplátku dodávají živiny. 

jak funguje aquaponie

Celé soužití rostlin a ryb funguje jednoduše a přirozeně. Voda obohacená o rybí "hnojivo" se čerpá od ryb nahoru a zalévá rostliny. Jejich kořenový systém vodu vyčistí a odstraní z ní všechny škodlivé látky. Čistá voda se vrací zpět k rybám. Voda neustále cirkuluje dokola a tvoří uzavřený ekosystém. 

V aquaponii není místo pro chemická hnojiva nebo škodlivé příkrmy, neboť “nepřírodní” látky by uškodily jak rostlinám, tak rybám. A to my nedopustíme.

Aquaponický systém naší farmy je na českém trhu unikátní. 

Díky plně uzavřenému cyklu je celá produkce z naší farmy šetrná a využívá minimální spotřebu vody. Úspora vody je až 95 % oproti běžnému zemědělství. Mnohonásobně menší jsou také požadavky na užitnou plochu hospodaření. Celý systém má minimální uhlíkovou stopu, a přesto může nabídnou celoročně stabilní produkci z ekologického provozu.

Zní to pohádkově, ale ve skutečnosti je za tím spousta práce, a celý systém vyžaduje neustálou láskyplnou péči. Tým z naší farmy se tak o tento ekosystém každý den stará a chrání jeho stabilitu.


Zajímá vás více? 

Mrkněte na reportáže z naší farmy na Stream.cz a ve Snídani s Novou nebo si třeba nad dobrou kávou pročtěte inspirativní rozhovor se zakladatelem farmy Honzou Duškem pro Euro.cz.


fixed-img

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení