Co je aquaponie?

 

Aquaponie spojuje pradávné přírodní principy s poznatky moderního světa. 

Jedná se o symbiózu chovu ryb s pěstováním rostlin v jednom recirkulačním systému. Rostliny čistí vodu pro ryby, a ty jim na oplátku dodávají živiny. 

jak funguje aquaponie

Celé soužití rostlin a ryb funguje jednoduše a přirozeně. Voda obohacená o rybí "hnojivo" se čerpá od ryb nahoru a zalévá rostliny. Jejich kořenový systém vodu vyčistí a odstraní z ní všechny škodlivé látky. Čistá voda se vrací zpět k rybám. Voda neustále cirkuluje dokola a tvoří uzavřený ekosystém. 

V aquaponii není místo pro chemická hnojiva nebo škodlivé příkrmy, neboť “nepřírodní” látky by uškodily jak rostlinám, tak rybám. A to my nedopustíme.

Aquaponický systém naší farmy je na českém trhu unikátní. 

Díky plně uzavřenému cyklu je celá produkce z naší farmy šetrná a využívá minimální spotřebu vody. Úspora vody je až 95 % oproti běžnému zemědělství. Mnohonásobně menší jsou také požadavky na užitnou plochu hospodaření. Celý systém má minimální uhlíkovou stopu, a přesto může nabídnou celoročně stabilní produkci z ekologického provozu.

Zní to pohádkově, ale ve skutečnosti je za tím spousta práce, a celý systém vyžaduje neustálou láskyplnou péči. Tým z naší farmy se tak o tento ekosystém každý den stará a chrání jeho stabilitu.


Zajímá vás více? 

Mrkněte na reportáže z naší farmy na Stream.cz a ve Snídani s Novou nebo si třeba nad dobrou kávou pročtěte inspirativní rozhovor se zakladatelem farmy Honzou Duškem pro Euro.cz.