O nás

Aquaponickou farmu Rybí zahrada založili 2 nadšenci - Honza a Michal - jako zhmotnění snu o ekologické, etické a udržitelné produkci lokálního původu. Jejich snahou bylo pěstovat zdravé potraviny v souladu s přírodou za využití nejnovějších poznatků vědy. Využít technologii, která zároveň šetří vodní zdroje, nevyužívá pesticidů či doplňkových hnojiv, ani nadbytečných léčiv. 

V roce 2017 tak vzniklo poblíž Berouna jedno futuristické bublající království.  To je skutečný začátek jedné z největších akvaponických farem ve střední Evropě. Farmy, která nyní nabízí lokální, sezónně stabilní produkci ryb a zeleniny.

Celá symbióza rostlin a ryb funguje vlastně velice jednoduše a přirozeně. Voda obohacená o rybí "hnojivo" se čerpá od ryb nahoru a zalévá rostliny. Jejich kořenový systém vodu vyčistí a odstraní z ní všechny škodlivé látky, aby se mohla vrátit zpět k rybám. Ty do ní opět uvolní nečistoty, které pro zeleninu představují potřebné živiny. Voda cirkuluje stále dokola a tvoří uzavřený ekosystém. Díky přirozenému cyklu zde není místo pro chemická hnojiva nebo nepatřičné příkrmy, neboť látky nepocházející z přírody by uškodily jak rostlinám, tak i rybám.

Díky plně uzavřenému cyklu je celá naše produkce šetrná a využívá tak minimální spotřebu vody. Úspora vody je tak až 95 % oproti běžnému hospodaření.  Mnohonásobně menší jsou také požadavky na užitnou plochu hospodaření. Celý systém má minimální uhlíkovou stopu, a přesto může nabídnou celoročně stabilní produkci z ekologického provozu bez chemie i umělých hnojiv.

Zní to pohádkově, ve skutečnosti však je za tím spousta práce, a celý systém vyžaduje neustálou láskyplnou starost. Celý tým se tak už rozrostl na 15 členů, kteří o ekosystém pečují a chrání jeho stabilitu. Honza s Michalem neustále nadále přemýšlí, jakou kombinaci ryb a zeleniny zvolit, aby přidaná hodnota byla co největší.

Aktuálně v nabídce najdete 5 druhů konzumních ryb, které se vyznačují vysokým obsahem bílkovin a omega - 3 mastných kyselin a mají o 50% méně nasyceného tuku. Maso je bez zápachu s lahodnou chutí a pevnou strukturou. Navíc v něm nenajdete  žádná léčiva, antibiotika, mikro plasty, ani těžké kovy. Ryby jsou chovány bez stresu ze změny prostředí a díky dalším investicím do jejich zpracování a logistiky je můžete mít do 24 hodin od vylovení na stole. Pochutnat si nyní můžete i na sumečkovi, jeseterovi, pstruhovi, kaprovi a tilápii. V kádích už ale také roste bručoun a pangas.

Pokud se na rybky raději jen díváte, i pro Vás tu se u nás něco najde. Součástí nabídky jsou také akvarijní a okrasné rybky.

Zelenina se pak může pyšnit růstem z čistě organického hnojiva pocházejícího z ryb. Při její produkci nejsou použity žádné pesticidy, chemie, ale také ji, neohrožuje žádný kyselý déšť. Produkce je celoročně stabilní a lokální. Navíc vzhledem k tomu, že neroste v zemi je absolutně čistá. Není třeba ji mýt. Kamínky v salátech jsou už tak navždy minulostí.

Mimo ryb a zeleniny farma rozvíjí také další zpracování, tak aby pro zákazníka byla nabídka pestrá a co nejzajímavější. Nyní můžete v nabídce kromě filetů a celých ryb najít i ryby uzené, balíčky s recepty na přípravu chutných obědů či večeří, či hotové výrobky jako bazalkové pesto a podobně.

Díky vstupu kapitálově zajištěného společníka je navíc téměř dokončeno rozšiřování kapacit, které již od jara 2022 pomůže k více než trojnásobnému růstu kapacit. V nabídce tak přibudou nové druhy ryb i zeleniny.

Zatím naše produkty můžete najít a objednat na našem e-shopu, na virtuálním farmářském tržišti Scuk, ale také v Makru, nebo Rohlíku. Pracujeme na navázání spolupráce s malými farmářskými obchody…

Mimo samotné nabídky zdravých potravin a výrobků, máme ambici sdružovat ty, kterým není budoucnost planety lhostejná. Pokud bys měl/a tedy chuť jakkoli k naší činnosti přispět, nebo mít náš sortiment ve své nabídce obchodu či restaurace, neváhej se prosím ozvat přímo Honzovi – dusek@aquaponia.cz. Jen s Vámi to má totiž smysl!

Vaše, RZ <3