O nás

Aquaponickou farmu Rybí zahrada založili 2 nadšenci - Honza a Michal - jako zhmotnění snu o ekologické, etické a udržitelné produkci lokálního původu. Jejich snahou bylo pěstovat zdravé potraviny v souladu s přírodou za využití nejnovějších poznatků vědy. Využít technologii, která zároveň šetří vodní zdroje, nevyužívá pesticidů či doplňkových hnojiv, ani nadbytečných léčiv. 

V roce 2017 tak vzniklo poblíž Berouna jedno futuristické bublající království.  To je skutečný začátek jedné z největších akvaponických farem ve střední Evropě. Farmy, která nyní nabízí lokální, sezónně stabilní produkci ryb a zeleniny.

Celá symbióza rostlin a ryb funguje vlastně velice jednoduše a přirozeně. Voda obohacená o rybí "hnojivo" se čerpá od ryb nahoru a zalévá rostliny. Jejich kořenový systém vodu vyčistí a odstraní z ní všechny škodlivé látky, aby se mohla vrátit zpět k rybám. Ty do ní opět uvolní nečistoty, které pro zeleninu představují potřebné živiny. Voda cirkuluje stále dokola a tvoří uzavřený ekosystém. Díky přirozenému cyklu zde není místo pro chemická hnojiva nebo nepatřičné příkrmy, neboť látky nepocházející z přírody by uškodily jak rostlinám, tak i rybám.

Díky plně uzavřenému cyklu je celá naše produkce šetrná a využívá tak minimální spotřebu vody. Úspora vody je tak až 95 % oproti běžnému hospodaření.  Mnohonásobně menší jsou také požadavky na užitnou plochu hospodaření. Celý systém má minimální uhlíkovou stopu, a přesto může nabídnou celoročně stabilní produkci z ekologického provozu bez chemie i umělých hnojiv.

Zní to pohádkově, ve skutečnosti však je za tím spousta práce, a celý systém vyžaduje neustálou láskyplnou starost. Celý tým se tak už rozrostl na 15 členů, kteří o ekosystém pečují a chrání jeho stabilitu. Honza s Michalem neustále nadále přemýšlí, jakou kombinaci ryb a zeleniny zvolit, aby přidaná hodnota byla co největší.

Aktuálně v nabídce najdete 5 druhů konzumních ryb, které se vyznačují vysokým obsahem bílkovin a omega - 3 mastných kyselin a mají o 50% méně nasyceného tuku. Maso je bez zápachu s lahodnou chutí a pevnou strukturou. Navíc v něm nenajdete  žádná léčiva, antibiotika, mikro plasty, ani těžké kovy. Ryby jsou chovány bez stresu ze změny prostředí a díky dalším investicím do jejich zpracování a logistiky je můžete mít do 24 hodin od vylovení na stole. Pochutnat si nyní můžete i na sumečkovi, jeseterovi, pstruhovi, kaprovi a tilápii. V kádích už ale také roste bručoun a pangas.

Pokud se na rybky raději jen díváte, i pro Vás tu se u nás něco najde. Součástí nabídky jsou také akvarijní a okrasné rybky.

Zelenina se pak může pyšnit růstem z čistě organického hnojiva pocházejícího z ryb. Při její produkci nejsou použity žádné pesticidy, chemie, ale také ji, neohrožuje žádný kyselý déšť. Produkce je celoročně stabilní a lokální. Navíc vzhledem k tomu, že neroste v zemi je absolutně čistá. Není třeba ji mýt. Kamínky v salátech jsou už tak navždy minulostí.

Mimo ryb a zeleniny farma rozvíjí také další zpracování, tak aby pro zákazníka byla nabídka pestrá a co nejzajímavější. Nyní můžete v nabídce kromě filetů a celých ryb najít i ryby uzené, balíčky s recepty na přípravu chutných obědů či večeří, či hotové výrobky jako bazalkové pesto a podobně.

Díky vstupu kapitálově zajištěného společníka je navíc téměř dokončeno rozšiřování kapacit, které již od jara 2022 pomůže k více než trojnásobnému růstu kapacit. V nabídce tak přibudou nové druhy ryb i zeleniny.

Zatím naše produkty můžete najít a objednat na našem e-shopu, na virtuálním farmářském tržišti Scuk, ale také v Makru, nebo Rohlíku. Pracujeme na navázání spolupráce s malými farmářskými obchody…

Mimo samotné nabídky zdravých potravin a výrobků, máme ambici sdružovat ty, kterým není budoucnost planety lhostejná. Pokud bys měl/a tedy chuť jakkoli k naší činnosti přispět, nebo mít náš sortiment ve své nabídce obchodu či restaurace, neváhej se prosím ozvat přímo Honzovi – dusek@aquaponia.cz. Jen s Vámi to má totiž smysl!

Vaše, RZ <3

 

 

 

 

 

fixed-img

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení